Arama Motoru Optimizasyonu

SEO

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, insanlar sunduğunuz ürün veya hizmetleri aradığında Google'da ve diğer arama motorlarında daha görünür hale getirmek için sitenizi iyileştirme sürecidir.
Sonuçlarınız arama motoru sonuç sayfasında ne kadar iyi görünürse, öne çıkma ve daha fazla potansiyel ve mevcut müşteri çekme olasılığınız o kadar artar.
Home-7-Web-Marketing-Image
SEO Çalışması Süreçlerimiz ile Temel Bilgileri Öğrenmeye Başlayın!

SEO Hizmeti

Search-Engine-Optimization-Icon

Anahtar kelime araştırması SEO için başlangıç noktasıdır ve bir sitede şu anda hangi anahtar kelimelerin sıralandığını, rakiplerin hangilerini sıraladığını ve potansiyel müşterilerin ne aradığını içerir. Google, Yahoo! ve diğer arama motorlarında kullanılan terimlerin belirlenmesi, mevcut içeriğin optimize edilebileceği ve hangi yeni içeriğin oluşturulabileceğine ilişkin yön verir.

Speed-Optmization-Data-Analysis-Icon

İçerik pazarlaması, anahtar anahtar kelimeleri belirledikten sonra başlar. Mevcut içeriği güncellemek veya yeni içerik oluşturmak için olabilir. Google ve diğer arama motorları yüksek kaliteli içeriğe öncelik verir, bu nedenle hangi içeriğin mevcut olduğunu bulmak ve arama motoru sonuç sayfası için olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlayacak çekici bir içerik parçası oluşturmak önemlidir. Sosyal medya, iyi içerik paylaşma ve başkalarıyla bağlantı kurma şansınızı artırabilir.

Social-Media -Marketing-Icon

Web sitelerinden, geri bağlantılar (SEO'da geri bağlantılar olarak da bilinir), Google ve diğer arama motorlarının sayfaları sıralamak için kullandığı ana faktörlerden biridir. Yüksek kaliteli geri bağlantılar SEO için temel bir faktör olduğundan, bir SEO kampanyası planlarken göz önünde bulundurmanız gereken temel unsurlardan biridir. Web siteleri ürün satmak için oluşturulmuş olsa da, müşterilerin web sitenizi ziyaret etmesini sağlamak zor olabilir. Bazı web siteleri, iyi içerik sağlayarak müşterilerini teşvik etmeye çalışır; diğer web siteleri, kendi sitelerine yönlendiren bağlantılara sahip olarak veya diğer web sitelerinde reklam yayınlayarak müşterileri ikna etmeye çalışır.

Conversion-Rate-Optimization-Icon

Dahili faktörlerin yanı sıra, sayfa bağlantıları SEO için çok büyük faydalar sağlayabilir ve tamamen web yöneticisinin kontrolü altındadır. Ortak sayfa optimizasyon teknikleri arasında URL'de anahtar kelimelerin kullanılması, meta başlığın arama terimleriyle alakalı olacak şekilde güncellenmesi ve resimler için alternatif metin tanımlanması yer alır. Bir sayfadaki meta etiketlerin (meta açıklama etiketi gibi) güncellenmesi yararlı olabilir - arama sıralamalarını doğrudan etkilemezler, ancak SERP'den gelen tıklama oranlarını artırabilirler.

Pay-Per-Click-Management-Icon

SEO sadece dış bağlantılar almakla ilgili değildir, aynı zamanda SEO'da önemli bir rol oynayan iç bağlantılarla (kendi web sitenizdeki bağlantılar) ilgilidir. Bu nedenle, optimize edici bir arama motoru, önemli sayfaların bağlantılı olduğundan emin olarak, belirli anahtar ifadelerle ilişkili metnin alaka düzeyini kontrol ederek ve ilgili ilişkili metni kullanarak bir sayfanın alaka düzeyini artırarak sitenizin SEO'sunu optimize edebilir. XML site haritaları, arama motorlarının daha büyük sayfalar için tüm web sitenizi keşfetmesine ve dizine eklemesine yardımcı olabilir, arama motorlarına rehberlik etmenin harika bir yolu olabilir.

Online-Marketing-Management-Icon

SEO uzmanları tarafından kullanılan bir diğer SEO stratejisi, bir web sitesinin anlamsal yapısını optimize etmektir. Semantik işaretleme (schema.org gibi), örneğin bir içeriğin yazarını veya içeriğin ne hakkında olduğunu ve türünü tanımlayarak bir sayfadaki içeriğin arkasındaki anlamı tanımlamak için kullanılabilir. Anlamsal işaretlemeyi kullanarak, zengin sonuçlar arasında yer alma ihtimaliniz artar. SERP sonuçlarındaki Snippets lerin SEO sıralamasını etkileme durumu yoktur, lakin aramalarda elde edilen TO'değerini yükseltebilir.

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

SEO Nedir? SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO veya arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin Google gibi arama sonuçlarında daha yüksek görünmesini sağlama sanatı ve bilimidir. Çevrimiçi içerik aramak, bir şeyler bulmanın ana yollarından biri olduğundan, arama motorlarında daha üstte görünmek bir web sitesini daha görünür hale getirebilir ve daha fazla trafik getirebilir.

Google ve diğer arama motorları, en üstte genellikle ücretli reklamlar içeren sonuçlar sayfasını gösterir, ardından normal sonuçlar veya reklamverenlerin “organik arama sonuçları” (arama motoru pazarlamacılarının “organik arama trafiği” dediği şey) gelir. SEO’dan gelen trafiğe genellikle organik trafik denir.

Sizde SEO’yu Öğrenmek İsterseniz, Blog konularımıza göz atabilirsiniz.

Profesyonel SEO Danışmanlığı

SEO Danışmanlığı Hizmetleri

SEOSEM uzun yıllardır profesyonel olarak SEO danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Bugüne kadar yüzlerce firma için teknik SEO optimizasyonları yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.

Sürekli kendini geliştiren, araştıran uzman bir ekibe sahibiz. İşletmenizin ön görülebilir büyüme elde etmesine yardımcı olacağız.

Bize projenizi anlatın, hayallerinizi gerçekleştirelim. Google arama motorunda daha fazla trafik çekmenizi sağlayalım.

SEO’nun Faydaları Nelerdir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) çevrimiçi pazarlamanın önemli bir parçası olduğu için bir çevrimiçi pazarlama stratejisi önemlidir. İster bilgi ister ürün olsun, çevrimiçi şeyler aramak, interneti kullanmanın en yaygın yoludur.

Arama sonuçları sıralanmış bir listede sunulduğunda ve bir site bu listede daha üstte olduğunda, site daha fazla trafik alacaktır. Örneğin, tipik arama sorguları için, en üstteki sonuç, o sorgu için tüm trafiğin yaklaşık %50-70’ini alırken, ikinci ve üçüncü sıradakiler önemli ölçüde daha az alır. Çevrimiçi arama yapan kullanıcıların yalnızca küçük bir yüzdesi, sonuçların ikinci sayfasını tıklar. Bu nedenle, bir web sitesinin arama motorundaki sıralamasındaki küçük bir değişiklik bile bir siteye gelen trafiği artırabilir ve potansiyel olarak onu daha fazla para kazanacak bir konuma getirebilir.

Bu nedenle, birçok işletme sahibi ve web sitesi sahibi, rakiplerinden daha yüksek görünmek için arama sonuçları sayfasını (SERP) manipüle etmeye çalışacaktır. İşte burada SEO devreye giriyor.

  • Daha fazla trafik
  • Daha fazla geri dönüşüm
  • Daha alakalı hedef kitle
Home-11-Service-Section-Maximize-Image

Sıkça Sorulan SEO Soruları

SEO Nedir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitenizin veya web sayfanızın arama motorlarında görünürlüğünü iyileştirme sürecidir.

SEO Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitelerinin arama motorlarında görünürlüğünü artırarak daha değerli hale getirme sürecidir. Bu, site içeriğini arama motorunun kriterlerine uyacak şekilde optimize ederek gerçekleştirilir. Sonuç olarak, birisi sitenizle alakalı bir terim aradığında, bu terim en iyi sonuçlar arasında listelenecektir.

SEO Çalışması Neden Önemlidir?

Web sitenizin trafiğini artırmak ve Google sonuçlarında ilk sayfada yer almak için SEO gereklidir. Ayrıca, bu aramalardan ziyaretçi alabilmeniz için hedeflenen anahtar kelimeleriniz için sıralama yapmanız gerekir.

SEO Çalışmalarını Ne Kadar Süre Yaptırmalıyım?

SEO çalışması süreçleri genellikle 1 yıl sürmektedir. Ayrıca rekabet durumuna göre değişkenlik göstermektedir. SEO çalışmaları süreçli uzun soluklu süreçlerdir, kısa vadelerde sonuç almak pek olası değildir. Bu yüzden anlaşmalar yıllık yapılmaktadır.

SEO Araçlarınız Hangileridir?

En çok kullandığımız SEO araçları; Search Console, Analytics, Moz, Ahrefs, Semrush, Deepcrawl, Screamin Frog, Keywordio dur.